Znaczenie amuletów w życiu Tajów


Comments closed
   by Krzysztof Bzowski    Comments closed
' . get_the_title() . '

Choć Tajowie są gorliwymi wyznawcami buddyzmu, to nadal bardzo ważną rolę w ich życiu pełnią praktyki animistyczne. Okazywanie respektu duchom, magiczne tatuaże, noszone na szyi amulety to tylko kilka ze sposobów, które mają zapewnić pomyślność w życiu codziennym.

Podróżując po Tajlandii nie trudno zauważyć mężczyzn (a nawet wiele kobiet) noszących na szyi niewielkie wisiorki. Niekiedy na jednym rzemyku jest ich nawet kilka, tworząc oryginalny naszyjnik. Nie są to jednak zwykłe ozdoby, ale tradycyjne amulety. Tajowie wierzą w ich moc, chroniącą przed złem i nieszczęściem lub zapewniające szczęście i powodzenie.

Rodzajów amuletów jest naprawdę mnóstwo, a każdy „odpowiada” za co innego. Można więc nosić talizman zapewniający ochronę przed ukąszeniem węża lub bardziej nowoczesny – ochraniający noszącego przed wypadkiem samochodowym, mogą również obronić przed wrogimi czarami, rzuconymi na człowieka. Amulet, aby mieć odpowiednią moc, powinien być wyrabiany w świątyni buddyjskiej, a jeśli zostanie pobłogosławiony przez sławnego mnicha lub lamę klasztoru, staje się wyjątkowo potężny (i odpowiednio drogi!). Często jest na nim umieszczony napis, informujący o pochodzeniu z konkretnego klasztoru. Zawrotne ceny osiągają też stare amulety, które nosiło już wiele innych osób – zwłaszcza te pochodzące jeszcze z XIX w., kiedy to w okresie panowania króla Ramy V rozpoczęła się ich wielka popularność. Starsze amulety są niezwykle rzadkie, choć używane były w Tajlandii już ponad tysiąc lat temu.

Najpopularniejszym talizmanem jest niewielki posążek Buddy. Wśród nich wyróżniają się amulety pochodzące ze sławnych świątyń, np. z Wat Rakang, najstarszego przybytku w Bangkoku. Specyficzny talizman, zwany palad khik, ma z kolei kształt penisa, choć wbrew pozorom ma służyć nie zapewnieniu płodności, lecz szeroko pojętemu powodzeniu. Amulety mogą być wyrabiane z drewna, ceramiki, metalu, ale i bardziej drogocennych materiałów, takich jak jadeit, kość słoniowa czy złoto. Niektóre amulety mogą być wykonane nawet z kamieni z ruin starych świątyń.

Wśród Tajów wiara w amulety jest bardzo rozpowszechniona – i nawet respektowana oficjalnie przez państwo. Świadczą o tym choćby oficjalne rozkazy tajskiej armii – gdy sytuacja staje się napięta, jak choćby w ostatnich miesiącach na granicy Tajlandii z Kambodżą, żołnierze muszą obowiązkowo nosić talizmany chroniące ich przed czarami wrogów z armii kambodżańskiej, a przy okazji również przed ich kulami!

——

Zobacz amulety w sklepie Etnikana.

Tekst: Krzysztof Bzowski

Zdjęcia: Sławek Pliszka