W świecie symboli: chińskie monety z dziurką


Comments closed
   by Felicja Bilska    Comments closed
' . get_the_title() . '

Monety z dziurką i znakami wprowadził do obiegu pierwszy cesarz Chin – Qin Shi Huangdi (259-210 p.n.e.). Rolę pieniądza przestały pełnić w XX w. Nadal jednak pozostają amuletem na szczęście, oryginalnie zdobią biżuterię, stanowią dodatek w aranżacjach przestrzeni feng – shui. Używa się ich także w I Ching, starożytnej wyroczni, znanej jako Księga Przemian.

Jeszcze przed pojawieniem się tych monet środkiem płatniczym w Chinach były przedmioty odlewane na kształt narzędzi. Być może to nieporęczność przyczyniła się do zastąpienia ich czymś bardziej funkcjonalnym, a może po prostu to pokłosie przeprowadzanych z rozmachem przez Qin Shi Huangdina reform. Cesarz, który zjednoczył kraj, zunifikował pismo, zdecydował też o zmianie systemu monetarnego.

Cesarz Qin Shi Huangdi

Ryc. Cesarz Qin Shi Huangdina (search.yahoo.com)

W 221 r. p.n.e. wybito pierwsze okrągłe monety ze znakami i kwadratowym otworem pośrodku. Ostatnie partie, bite według pierwowzoru, opuściły mennice w 1912 r. W międzyczasie zaś, prócz funkcji oficjalnego środka płatniczego, jęły pełnić rolę talizmanów. I to nie byle jakich, bo związanych z miłym dla ucha pobrzękiwaniem sakiewki oraz chroniących przed złymi mocami. Przykładem były tzw. magiczne miecze z powiązanych miedzianych monet. Miecze te składano w podarku nowożeńcom i parom, którym urodziło się dziecko.

Dlatego nie dziwi fakt, iż choć wycofano je z obiegu, Chińczycy o nich nie zapomnieli. Zgodnie z wierzeniami zapewniają dobrą passę w interesach, ułatwiają pomnażanie majątku. Najpotężniejsza moc amuletów uaktywnia się, gdy występują trójkami lub szóstkami, ponieważ cyfry te symbolizują niewyczerpane zasoby materialne i duchowe.

Potwierdza to I Ching, odsłaniający przyszłość przez stojącym na życiowym rozdrożu człowiekiem. Do wróżby używa się właśnie trzech pieniążków, wyrzucanych sześć razy. Ponadto awers i rewers traktowane są jak Jin i Jang, które to w filozofii chińskiej są znakiem równowagi.

The Dragon (Yang energy) and the Phoenix (Yin energy) are a symbol of inseparable fellowship_small

Ryc. Smok (energia Yang) i Feniks (energia Ying) symbolizują nierozłączną przyjaźń (Pinterest.com)

Szczęśliwy posiadacz monet z dziurką przewiązuje je czerwoną lub złotą wstążką, a następnie umieszcza w portfelu, torbie, sejfie. Słowem wszędzie tam, gdzie mogą być pieniądze, lub w miejscach kojarzonych z dobrobytem, bezpieczeństwem i spokojem. Taką ostoją jest dom, dlatego wmurowuje się je w ściany, trzyma w kuchni, albo po prostu nosi przy sobie.

Brass fortune Feng Shui iChing coins attract luck and wealth

Fot. Mosiężne monety z dziurką mają przyciągać szczęście i bogactwo (themoneyking.com)

Można więc nosić w kieszeni, a można jako zdobnik w biżuterii. Naszyjniki i bransolety z monetowym detalem znano już w starożytności, a i dziś nie brakuje rozmaitych form jubilerskich. Z uwagi na wiek i samą strukturę (często nawet reprodukcje pokrywa się patyną) doskonale współgrają z wełnami, skórą i rzemieniem. Cieszą oko, stanowią ładny dodatek, a przy okazji… Kto wie, może przyciągną pieniądze, może chociaż zmotywują. W każdym razie nie zawadzi uwierzyć w ich magiczną moc.

I na koniec ciekawostka. Walutą Chin jest juan, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pieniądz.

Tekst: Fela Bilska